Това става възможно след направени промени в наредба на Министерството на здравеопазването /МЗ/, с която се извършва преструктуриране на спешната помощ в страната.
Болниците, които искат да открият спешно отделение, ще трябва да докажат наличие на необходимото оборудване, терен, специалисти, квалификация, осигуряване на денонощно медицинско обслужване и др., обясни Матеев.
Финансовите ресурси ще бъдат осигурени от . министерството. Плащането ще се извършва на база планиран бюджет за годината, а не на преминал пациент.
Трябва да се избегне възможността пациентите да търсят директно услугите на спешната помощ в болницата, заобикаляйки личния си лекар, защото така спешното звено ще бъде много натоварено, каза още той. Няма да отпадне ангажиментът на личния лекар да осигурява неотложната медицинска помощ на пациентите си, уточни доц. Матеев.
Откриването на спешни отделения по начините, предвидени в променената наредба, ще стане най-напред в София, допълни той.
Възможно е част от тях да бъдат и по-профилирани, поясни той, посочвайки за пример, че в Първа многопрофилна болница за активно лечение спешното отделение би могло да се профилира в обслужване на спешни случаи при болести на ушите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.