Вирусна инфекция, студ, резки промени в нивата на хормоните, прекалена употреба на лекарства, алергия към полените във въздуха... Тези и други виновници могат да са причинители на продължителна и неприятна хрема. Как да се предпазите?
1. Открийте причината за ринита
За да дишате свободно и да забравите честите хреми, задайте си следните въпроси:
Приемате ли достатъчно течности? Дехидратацията на тялото води до сгъстяване на секретите, а това понякога ни оставя с усещането за силна хрема. Достатъчна ли е влажността на въздуха в помещенията за работа и сън? Възможно ли е да имате възпаление на синусите? Дали не сте от страдащите от сенна хрема?
Дори и никога да не сте проявявали алергии досега, във всеки етап от живота е възможно да се прояви алергична реакция.
При малките деца – може ли да е попаднало чуждо тяло в носа? Това е вероятна причина за неприятните симптоми, наподобяващи ринит. Има ли прекалено много дразнители в околната среда? Сред най-сериозните е цигареният дим, а също и смогът.
Пушенето уврежда движението на ресничестия епител на носа и способността на ресничките да придвижат секрета, за да бъде изхвърлен.
Причини за вашия проблем могат също да са алергии, хормонални или генетични проблеми, специфична професия, напредналата възраст и др.
2. Профилактика на хремата – що е то?
Както лечението, така и профилактиката на ринита са свързани с неговия произход (дали е алергичен, дали причината е вирус или бактерия и т.н.) Но има няколко общи стъпки, които задължително трябва да следвате.
Повече за хремата и начините за профилактика четете на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.