Водата, която тече от чешмите вкъщи, е всичко друго, но не и най-обикновена H2О. В нея се съдържат множество химични елементи, някои от които поддържат здравословния баланс в организма, докато други вредят.
Ново изследване на учени от университета в Глазгоу показва, че конкретно съдържанието на литий в питейната вода може да се окаже жизненоважно за функцията на мозъка ни.
На първо място веществото ни помага в контролирането на собствените ни емоции и ни предпазва от депресивни състояния.
Според шотландските изследователи солите на лития притежават психотропно действие и се явяват естествен антидепресант. В момента те се използват в медицината при профилактика и лечение на психични заболявания.
Най-разпространени в това си качество са карбонатите на лития. Те се прилагат в психиатрията за стабилизация на настроението на хора, страдащи от биполярно разстройство и чести смени на настроението.
Ефективни са за предотвратяването на мании и снижават риска от самоубийство.
Медиците многократно са наблюдавали, че някои съединения на лития в съответни дози, разбира се оказват положително влияние на болни страдащи от маниакална депресия. Обяснението на този ефект е двуяко.
От една страна, е установено, че литият е способен да регулира активността на някои ферменти, участващи в преноса на натриеви и калиеви йони до клетките на мозъка от междуклетъчните течности, а от друга страна е забелязано, че йоните на лития въздействат непосредствено върху йонния баланс на клетките.
От баланса на натрий и калий, в значителна степен зависи състоянието на болния - излишъкът на натрий е характерен за страдащите от депресии, а недостигът – за страдащите от мании.
Изравнявайки натриево-калиевия баланс, солите на лития оказват положително влияние и на едните, и на другите.
Литиевият никотинат (литиева сол на никотиновата киселина, литонит) се използва като неспецифично средство за лечение на болни от алкохолизъм.
Препаратът подобрява метаболитните процеси и хемодинамиката, намалява афективните разстройства.
Още полезна информация може да прочетете в рубриката „Еко среда“ на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.