- Кожата е най-големият орган в организма.
- Тя предпазва физически костите, мускулите и вътрешните органи. Защитава организма от бактерии и микроби, позволявайки ни да усещаме и да реагираме на топлина, студ. С помощта на кръвта, тя регулира телесната температура.
- Слоевете на кожата включват епидермис, дермис и подкожие.
- Най-горният слой, епидермисът, е с най-голяма дебелина в областта на дланите на ръцете и петите на краката – около 1,5 мм.
- Подкожието – или хиподермата, е най-дълбокият слой на кожата, в който се съхраняват мазнините. Той съдържа и кръвоносни съдове, космени фоликули и нерви.
- Когато целостта на кожата се увреди, тя се лекува с помощта на съединителната тъкан. Тя не е като нормалната кожа - често е с различен цвят и по нея няма потни жлези и космени фоликули.
- Цветът на кожата зависи от количеството на пигмента меланин – когато той е по-малко, кожата е по-светла, и обратното.
- В областите, в които има повтарящо се триене или натиск, кожата може да се втвърди и удебели, като по този начин се образува мазол. Типичен пример са тези по ръцете на тенисистите или китаристите.
- Голяма част от домашния прах всъщност се състои от мъртви кожни клетки.
- Кожата на всички бозайници е покрита с косми, дори и да са трудно забележими.
- Кожата отделя около 11 литра пот дневно при по-високи температури. Областите, които не се потят, са нокътното легло, краищата на устните, върха на пениса и тъпанчетата на ушите.
- Гърдите са променена форма на апокринните потни жлези.
- Ембрионите нямат пръстови отпечатъци до третия месец на развитие.
Повече информация на здравна тематика може да намерите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.