Хроничният бронхит е възпалително заболяване на белодробното дърво и, по-точно, бронхите. Може да бъде провокирано от вирусни инфекции, чести рецидивиращи пулмо-бронхиални инфекции и възпаления. Свързва се с удебеляване стената на постилащия лигавицата на бронхите епител.
Заболяването протича с редуване на периоди на ремисия и обостряне. Обикновено вторите състояния се провокират от действието на различни фактори, както и сезонно понижаване на имунитета, особено в условията на "пролетна умора", когато температурните диапазони са големи и често се редуват високи и ниски температури. Но според съвременните специалисти по белодробни болести, хроничният бронхит е заболяване, което съпровожда в най-голям процент пушачите. Тютюнопушенето води до термично увреждане на лигавицата в бронхите и до нейното възпаление. Рецидивиращите случаи на хроничен бронхит във фаза на обсервиващ обострен бронхит са свързани с някои характерни клинични изяви.
Пациентите обикновено имат кашлица, при която отделят слузести, гнойни или слузно-гнойни храчки. Кашлицата понякога зачестява, а понякога е рядка. Корелира най-вече с броя на изпушените цигари дневно. Тя е по-честа сутрин, когато болният извежда по-обилно количество храчки, които могат да бъдат светли, сиви или зеленикави гнойни храчки, както и такива с по-гъста консистенция. Понякога след сериозни и продължителни епизоди на сутрешна кашлица, изведените секрети могат да бъдат много малки, дори капковидни, което да замаскира клиничната картина.