1. Цитодиагностика
Нормално от лигавицата на влагалището и матката се отделят клетки, които са обект на изучаване от цитологията. Взимането на материала се извършва от гинеколог или общопрактикуващ лекар със стерилни инструменти. Не трябва няколко дни преди изследването – минимум 2-3, пациентката да е имала полов контакт и да е извършвала други диалностични или лечебни процедури. При данни за колпит или цервицит, материалът се взема след провеждането на лечение.
Цитодиагностиката има две направления:
• Хормонална цитодиагностика – състои се в събиране на материал от горната трета на влагалището на 5-8 ден от месечния цикъл. По характерни морфологични особености на клетките и изчисляване на индекси чрез преброяване на различни видове клетки се дава оценка за хормоналната активност на яйчниците
• Туморна цитодиагностика – изследването се използва за ранно диагностициране на рак на маточната шийка. Позволява да бъдат открити и най-малките отклонения в развитието на епителните клетки. Материалът за изследване, според последните проучвания, е най-добре да бъде взет с цервикална четчица – така клетките са най-качествени и витални за наблюдение.
Още за гинекологичните изследвания ще научите на Puls.bg