Според сдружението решението е незаконно и то иска отмяната му, защото промяната на Националния рамков договор е извършена еднолично от здравната каса, за което тя няма право според закона за здравното осигуряване.
По думите на Кацаров, според закона обемът на цените и методиката за заплащане на лечебната дейност е част от Националния рамков договор и промяната на цените на клиничните пътеки е промяна на договора. А в него е записано, че промяна може да има само с анекс към договора, подписан от управителния съвет на здравната каса, управителния съвет на лекарския съюз и този на стоматологичния съюз, каза Кацаров.
В този случай промяната е извършена еднолично от здравната каса, за което тя няма право, обясни той.
Още през март и април възразихме срещу целия рамков договор и го определихме като най лошият, откакто се подписват рамкови договори, заяви председателят на Сдружението за развитие на българското здравеопазване. Той представи подписка, в която срещу договора са около 10 000 подписи на медици.
Намалението на цените на клиничните пътеки (цените, които здравната каса плаща за лечението) ще рефлектира пряко върху приходите на болниците и ще доведе до увеличение на дълговете им, каза още Кацаров.
По думите му това ще намали заплатите на медицинския персонал и в крайна сметка болните ще заплатят част от цената под формата на купуване на лекарства и консумативи, когато са в болница, защото самата болница няма да може да си ги купи.
Кацаров каза, че след като преди три месеца бяха гласувани на първо четене законовите промени, с които се премахва забраната за право на стачка в сектора за здравеопазване, те още не са разгледани на второ четене от парламента. Забавянето показва, че управляващата коалиция възнамерява да не разреши стачки в този сектор, добави той.
Според него има становище на Съвета по законодателство към НС, в което се казва, че това право не бива да се разрешава, което по думите му не е аргументирано от юристите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.