Тестът, разработен от екип, воден от д-р Лий Голдстийн от бостънската болница Brigham and Women's, се прави с помощта на лазер, който изучава лещата на окото. Това, което прегледът цели да установи, е наличието на бета-амилоид – протеин, откриван в мозъка на болните от Алцхаймер.
Прегледът е дал резултат при опити с мишки. За кратко в очите на четири болни от Алцхаймер и четири здрави мишки е бил насочван лъч инфрачервена светлина. Тестът безпогрешно е показал кои са болните животни.
Според д-р Голдстийн и екипа му, методът би могъл да се използва и за най-ранната възможна диагностика на заболяването, както и за проследяване на развитието на болестта и наблюдение на реакцията на пациентите към лечението.
В момента няма прост начин, по който деменцията може да бъде диагностицирана. Болестта се потвърждава единствено при преглед на мозъка след смъртта на пациента.
Учените вярват, че технологията, известна като квази-еластично светлинно разпръскване, може да открие най-ранния момент на наличие на амилоид в лещата, дори и когато окото изглежда абсолютно здраво.