Ако се опитвате да излъжете половинката си или ново завоевание, че го / я обичате, а не изпитвате това окриляващо чувство, то знайте, че има начин да ви разобличат!
При сканирането на мозъчната дейност на хора, покосени от стрелата на Амур в различен стадий на връзката, невролози от Научно-техническия университет на Китай откриват, че емоциите влияят на различни зони в мозъка, но „опашатото ядро“ (nucleus caudatus) става особено активно в края на романтичните отношения.
За това заключение учените са анализирали изображенията от МРТ изследване на 100 души, някои от които били силно влюбени, други с продължителна връзка, трети – разделени. Заради различната концентрация на отделяни от мозъка хормони като допамин, окситоцин, вазопресин „улавянето“ на любовното чувство и измерването на величината му от невролозите се оказва съвсем реализуемо.
Ръководителят на проучването проф. Сяочу Чжан обаче „гледа по-натуралистично на нещата“ – според него работата на екипа за първи път предоставя факти за това какви промени в „базовата архитектура на мозъка“ причинява любовта.
И по-рано са провеждани изследвания на романтичното чувство, но до този момент те бяха фокурирани повече върху проследяване мозъчната активност в областите за възнаграждението и мотивацията. Настоящият труд, напротив, хвърля светлина за механизмите на зараждането му и оценява измененията в мозъчната кора, които то причинява, в продължителен аспект.
По-нататък екипът си поставя амбициозната задача да направи карти на активните мозъчни структури при различни степени на любовното чувство и други емоции. Така че имате още малко време за двойна игра, после няма скрито – покрито!
Изследването е представено в сп. Frontiers.
Още любопитни новини ще намерите Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.