Противно на общоприетото схващане, не разполагаме с ограничен брой мозъчни клетки. Разбира се, по-голямата част от тях се появяват в самото начално на човешкия живот, но някои области в мозъка продължават да произвеждат нови, млади клетки – процес, наречен неврогенеза. В този аспект „най-работлив“ е хипоталамусът, който играе важна роля за когнитивната функция и емоциите.
С напредването на възрастта обаче редица външни фактори конкурират неврогенезата и в повечето случаи успяват да я победят, убивайки мозъчните клетки. Най-често тези фактори са плод на нашия личен избор и собствените ни вредни за здравето навици.
1. Безсъние
Златните 8 часа сън на денонощие остават в медицинската практика като универсална препоръка за протекция на мозъчната дейност. Липсата на сън влияе на концентрацията, на работоспособността, паметта ни. Когато се чувстваме сънливи и недоспали, мисловните процеси са сведени на много по-ниско ниво.
Ставаме значително по-разсеяни – вземането на решение се превръща в истинско изпитание. Причината е в това, че когато се чувстваме изморени, в по-голямата част от случаите не успяваме да осъзнаем ситуацията и да вземем правилно решение.
Добрият нощен сън е изключително важен за здравето на организма като цяло, но предопределя и нормалното функциониране на мозъка. Липсата му не позволява на мозъка да се изчисти от токсините и това води до увреждането му, а най вероятно и до загуба на мозъчна тъкан. Безсънието повишава и риска от болест на Паркинсон, Алцхаймер и множествена склероза. Това са тревожните резултати от последните научни изследвания.
Според учените липсата на сън уврежда мозъка като удар по главата. Буквално.