Даниел Петров е двукратен световен шампион и многократен шампион на България по йога. Занимава се с йога от 1989 г. и е ученик на известния Веселин Лучански.
- Откъде идва йога? Какво е да си неин последовател?
Аюрведа и Йога са част от древното познание на първата човешка цивилизация, населявала Земята преди хиляди години. Ведите се базират по техни сведения на препредаденото и чутото от по-древни времена, изречено от уста на уста от поколения древни мистици и мъдреци, поне 5000 години преди Христа.
Йога на ведически санскрит означава свързване, съюз.
Йога е дисциплината за самореализацията и себеосъзнаването, което може да бъде постигнато само, ако тялото и умът са в баланс и синхрон със съзнанието на човека. Иначе в днешния 21 век да си „последовател“ ми звучи някак фанатично и крайно. Хубаво е да практикуваме най-вече заради здравословния и антистрес ефект.
- Какви физиологични промени настъпват в тялото при практикуване на йога? А появяват ли се промени във възприемчивоста към света и чувствителността изобщо?
За йога западното разделение на дух и тяло е чуждо и неправилно. Физическото ни здраве и състоянието на тялото се отразяват на настроенията и разположението на духа ни и обратно.
Поради това учението поставя силен акцент не само върху позиционирането на тялото и физическите упражнения, но и върху цялостната ни нагласа и мисловна дейност.
Една от основните части на тялото, върху които се съсредоточават йогийските упражнения, е гръбначният стълб. Между отделните прешлени има множество нервни струпвания, което може да създаде различни здравословни проблеми, стрес и чувство на умора, ако тази част от тялото не е в добра физическа форма и е прекомерно натоварена.
Подобни зависимости между физическото и психичното състояние на човек са в основата на йогийските пози. Именно съчетаването на физическа и ментална енергия е тайната на положителния ефект на йога върху тези, които я практикуват.
Физиологичните ползи са добре известни – подобрено дишане, което води до достигането на повече кислород до клетките и по-здраво тяло съответно, издръжливост и подобряване на стойката, подобряване на кръвообръщението, което дава много положителен ефект при сърдечни заболявания и проблеми с кръвното, нормализиране на метаболизма и регулиране на дейността на жлезите.
Психологическите ефекти се изразяват в повишаване на настроението и способността за съсредоточаване, релаксация и намаляване на стреса, както и повишаване нивото на себепознание.
Повече за ефекта на йога върху здравето може да прочетете на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.