Липсата на сън може да е причина за емоционалната реакция по време на стресираща ситуация. Това е едно от откритията, включени в новата книга Sleep and Affect: Assessment, Theory and Clinical Implications, в чието създаване участие взимат и учени от Университета на Арканзас, САЩ. Афект е термин в психологията, който описва широк спектър от емоционални преживявания.
Научният труд обобщава изследвания, посветени на взаимодействието между съня и различните компоненти на емоцията и афекта, които са свързани с нарушения в настроението, тревожност, биполярно разстройство и депресия.
По време на едно от проведените проучвания изследователите искат да разберат дали има връзка между липсата на сън и емоционалния отговор. Наблюденията им установяват, че хората, които не спят през нощта, реагират много по-емоционално на лабораторните стресори.
Става ясно, че стресорите предизвикват емоционална възбуда в значително по-голяма степен сред хората, при които сънят не е бил качествен. Обратното твърдение също е вярно - емоционалната възбуда пречи и на качеството на съня.
Според данните от проведеното проучване подобряването на качеството на съня може да доведе до подобряване на лечението при проблеми, свързани с тревожността. Според учените нарушеният сън се отразява върху областите в мозъка, които регулират емоциите.
Те поясняват, че някои от невробиологичните структури, за които се смята, че са замесени в регулирането на афективните преживявания, не функционират по същия начин, когато има нарушение на съня.
Още полезна информация може да прочетете в рубриката „Сън“ на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.