При страдащи от депресия се отчита по-висок риск от развитие болест на Паркинсон, смятат американски невролози.
При преглед на данни от 560 хиляди души, живеещи в Швеция, невролозите констатират, че страдащите от депресия три пъти по-често развиват Паркинсон в сравнение с останалите хора. Индивидуалният риск е толкова по-висок, колкото депресията е по-тежка. Тежката депресия е състояние, което изисква лечение, проследяване от психиатър и често пъти хоспитализиране.
Въз основа на заключенията от проучването изследователите заключават, че депресията може да се смята за ранен признак на Паркинсон още преди да са настъпили типичните проява на болестта като тремор, особена походка, скованост, неразбираема реч.
Когато при даден пациент има изявени симптоми на депресия, то няма начин да не са налични и други промени във функционирането на мозъка, които насочват за болест на Паркинсон, Алцхаймер, епилепсия и дори множествена склероза, коментира по повод изследването Карол Шрамк, клиничен психолог и директор на Клиниката по поведенческа неврология в Allegheny General Hospital. Вероятността това да е така е много по-голяма, когато депресията настъпва късно в живота, допълва той.
Американски медици в ресора, които имат близък с Паркинсон, отбелязват, че действително са наблюдавали личностови промени много преди поставянето на диагнозата, които са ги поставяли в недоумение.
Все още не съществува лечение, което да предотвратява болестта на Паркинсон, нито да я излекува. Разпознаването на ранните признаци на болестта и хората, склонни да я развият обаче е от полза. При навременното въвеждане на адекватно лечение все пак се подобрява качеството на живот на болните и семействата им.
Заключенията от проучването са публикувани в сп. Neurology.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.