За първи път в историята на медицината жена роди дете след трансплантация на собствената й тъкан от яйчника, отстранен и замразен преди пубертета. Иновативната техника е дело на екип от белгийската столица.
Досега се прилагаше единствено оплождане чрез присаждане на овариална тъкан от по-късна възраст. От години се провеждат такива интервенции, като те винаги са били успешни.
Вземане на клетки от толкова ранна възраст обаче е нещо ново.
Пациентката от Конго е била диагностицирана с изключително рядка и остра форма на анемия, когато е била на 5-годишна възраст. На 14 години тя емигрирала заедно със семейството си в Брюксел, където лекарите й назначили лечение чрез костно-мозъчна трансплантация. Донор е бил нейният брат.
Тъй като процедурата изисква тежка предварителна подготовка, включваща химиотерапия, която уврежда функцията на яйчниците завинаги и води до необратимо безплодие, медиците предложили на момичето да замрази свои полови клетки за в бъдеще.
Така те отстранили десния й яйчник и замразили част от него.
Интересно е, че тогава пациентката дори не е била полово съзряла и все още не е имала менструация. Трансплантацията е преминала напълно успешно, а 10 години по-късно жената решава да има дете.
За да възстановят репродуктивните й способности, специалистите размразили тъканта и я имплантирали в левия яйчник. Присадената тъкан се оказала годна за производство на зрели яйцеклетки. Нейният менструален цикъл се завърнал, а по-късно младата жена забременяла.
Учените съзряват в това си постижение нов метод за борба с репродуктивните проблеми, засягащи все повече семейства, които искат, но не могат да имат деца. Предстоят по-нататъшни изследвания за утвърждаване и усъвършенстване на този метод.
Изследването е публикувано в сп. Human Reproduction.