Виртуална реалност може да помогне на пациентите, преживели инсулт, отново да използват парализираната си ръка, твърдят учени от испанския университет „Помпеу фабра“.
Често след инсулт пострадалият бива засегнат от хемипареза – състояние, което се характеризира с намалена мускулна сила от едната страна на тялото. Това обикновено се компенсира с повече натоварване на здравата ръка. Когато засегнатият крайник не се използва дълъго време, могат да настъпят увреждания на тъкани в него.
Усложненията след инсулта значително влошават качеството на живот. Ето защо експертите са убедени, че има нужда от нови стратегии за рехабилитацията на пациентите след инсулта, включително и да се насърчават да използват засегнатата си ръка.
Изследователите провеждат проучване сред 20 пациенти, страдащи от хемипареза след инсулт.
С помощта на рехабилитационна система, създадена въз основата на игри, пациентите имат възможността да контролират виртуално тяло посредством собствените си движения.
На пациентите им е поставена задача да се опитат да достигнат конкретни цели, които се появяват във виртуалната среда. С изпълнението на задачите, движенията на засегнатия крайник постепенно се подобряват. Те стават по-бързи, по-точни и по-лесно се изпълняват, като всичко това пациентите правят безсъзнателно.
Изследователите записват представянето на доброволците и по време на „нормалните“ тестове, включително и способността да се използва засегнатата ръка.
Установява се, че след като скоростта на движението се повишава, пациентите започват да използват увредения крайник по-често. Експертите коментират, че промяната в убеждението на пациентите води до по-честа употреба на крайника.
Данните от проучването са публикувани в Journal of NeuroEngineering and Rehabilitation
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.