Наблюдава се спад на броя на клиничните проучвания в България Това каза Камен Славов от KPMG по време на дискусия, посветена на клиничните изпитвания на медикаменти, която се провежда в рамките на двудневен Икономически форум за Югоизточна Европа, цитиран от БТА.
Обемът на пазара на клиничните проучвания възлиза на 150 млн.лв, - това са разходите, извършвани от фармацевтичните компании за клинични изпитвания в България.
Приходите в бюджета от данъци са 11 млн.лв.
Ползите от проучванията са достъп до висококачествено лечение на тежкоболни пациенти, положителен икономически ефект, и запазване на нови работни места в сферата на здравеопазването, повишаване на познанията на медицинските специалисти и др.
Проучване за препарати за лечение на ревматоиден артрит е спестило на НЗОК близо 4.5 млн.лв. , посочи Славов. НЗОК обаче сега плаща повече за лекарства за лечение на ревматоиден артрит, апострофира подуправителят на НЗОК д-р Димитър Петров.
Клиничните проучвания са ранен достъп на пациента до терапии и шанс той да е жив, каза Станимир Хасърджиев, председател на Национална пациентска организация.
Един от основният проблем в световен мащаб е липсата на пациенти за участие в клинично проучване, допълни той. По думите му хората трябва да имат по-голямо доверие в тези проучвания.
Според Европейския пациентски форум пациентите трябва да бъдат насърчавани от лекуващия лекар, а лекарите трябва да са запознати какви проучвания се извършват в лечебното заведение, в което работят.
Трябва да има и достъпна информация за пациентите. По думите на Хасърджиев българските пациенти продължават да мислят, че клиничните изпитвания са експерименти.
Настояваме пациенти, участвали в клинично проучване, да продължават да получават терапията си от фирмата - производител и след края на проучването, каза още Хасърджиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.