Калият е необходим за поддържане на алкално-киселинното равновесие в кръвта, водно-солевия баланс и осмотичното налягане в организма, които са свързани с регулацията на кръвното налягане.
Благодарение на калия се осъществява правилното предаване на електрически импулси между нервните клетки. Участва в нервната регулация на сърдечните съкращения. Без него не може да се осъществи синтезът на белтъчини и превръщането на глюкозата в гликоген.
Как можем да разчитаме на калия, за да не вдигаме кръвно?
В организма ни се съдържа едва около 170 г калий. За да се поддържа това количество в норма, на ден трябва да се приемат по 2 г калий с храненето. Спортистите и хората, които упражняват професии, изискващи физически усилия, трябва да приемат по-високи дози, съобразени с натоварването им, между 2,5 и 5 г.
Склонността към депресия и чувството на умора и изтощеност са едни от признаците за недостиг на калий. Поредицата от симптоми е дълга и разнообразна: нарушени функции на бъбреците, белите дробове - разпознаващо се с повърхностно дишане, поява на оплаквания отстрана на храномилателния тракт като гадене, повръщане, дори и образуване на язва. Освен че намаляват защитните сили на организма срещу токсини, се появява и мускулна слабост. Страда и сърцето - могат да се появят аритмии, сърдечни пристъпи, сърдечна недостатъчност.
Недостигът на калий удря и репродуктивната система, включително, е причина за ерозия на маточната шийка, и засяга очевадно красотата: косата не е здрава, склонна е на накъсване, повърхностният слой на кожата става свръхсух.
За източниците на калий можете да прочетете в Puls.bg