Почистването на интерденталните пространства с обикновената четка за зъби напълно е невъзможно, тъй като в норма зъбите от една челюст контактуват плътно със съседните. По този начин по две от страните на всеки зъб (с изключение на последните в зъбната редица - те контактуват само с предната си страна) остават недосегаеми за зъбната четка. Много хора не обръщат внимание на междузъбните си пространства, а други предполагат, че с използването на вода за уста елиминират проблема.
Доказано е, че зъбната плака адхерира изключително силно дори към здравата и гладка зъбна повърхност, а в пространствата между зъбите тя се натрупва и расте защитена от самоочистващите механизми на слюнката и твърдите храни. Тази плака е причина за възникването на т. нар. апроксимални кариеси (започнали от повърхностите на зъбите, с които те контактуват със съседните), както и за иницииране на гингивита и пародонтита, които започват развитието си от венеца между зъбите. Единственият ефективен начин тя да бъде премахната е чрез механичното ѝ отстраняване с помощта на редица средства за интердентално почистване.
Целта на употребата на конец за зъби е да премахне денталния плаков биофилм и хранителните остатъци, което се постига чрез навлизането му в междузъбното пространство и преминаване през контактната точка между зъбите.
Основните видове дентален конец са навосъчен и ненавосъчен (Waxed и Non-waxed). По-лесен за употреба е този с покритие с восък, тъй като по-лесно се хлъзга през контактната точка, така че в началото можете да започнете с такъв. Впоследствие, когато овладеете техниката на почистване с конец, е препоръчително да преминете на такъв без покритие, тъй като той е по-ефективен в премахването на междузъбната плака.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.