Плодът е генетично различен от майката, тъй като половината си наследствена информация получава от бащата. Когато и кръвната му група е различна от тази на майката и част от еритроцитите му преминат в майчиното кръвообращение, е възможно да настъпи имунологичен конфликт – срещу неговите еритроцити майчиният организъм образува антитела, които ги разрушават.
В акушерството с изключителна важност е резус-изоимунизацията. Резус-факторът (Rh) се определя от антиген (липопротеин), разположен върху клетъчната мембрана на червените кръвни клетки, срещу когото могат да бъдат образувани антитела. Почти 85 % от представителите на европеидната раса са с положителен резус-фактор и едва 15 % - с отрицателен.
1. Как се случва конфликтът?
За възникването на имунологичния конфликт са необходими следните условия – майката да е отрицателен резус, а плодът положителен и достатъчно количество от неговите еритроцити да навлизат в майчиното кръвообращение. Фетални еротроцити преминават в кръвообращението на майката в малки количества по време на бременността и в по-големи - по време на раждането. Установено е, че 0,1 мл фетални еротроцити могат да причинят сенсибилизация у майката.( да стартират антотялообразуване)
Резус-положителните еритроцити предизвикват образуване на антитела у майката – първоначално имуноглобулини М, а след 6 седмици до няколко месеца и имуноглобулини G. Последните могат на преминават през плацентата, да се свързват с ериторцитите на плода и да ги лизират (разрушават).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.