IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Стремеж за живот: Да чакаш с години за донор

Хиляди всеки ден се надяват да чуят, че има орган за тях

Снимка: кадър bTV

Снимка: кадър bTV

Това е разказ за онези, които всеки ден се борят за живота си, но се сблъскват със системата. Хиляди хора у нас страдат от тежки заболявания, а техният шанс за живот е донорството.

Влади е един от тези хора. Едва 35-годишен, в един от най-прекрасните мигове в живота му - раждането на сина му и първата годишнина от сватбата му, той разбира, че е болен от тежко бъбречно заболяване.

Вече 6 години той се бори за живота си. Всеки ден чака да чуе, че за него е намерен донор. Той, както и още над 1000 души, които чакат за бъбрек.

"Бъбреците, моята имунна система ги стопи, така казано на по-разбираем език. И от 3 години съм на диализа", обяснява Влади пред bTV.

Боледуването му не успява да го сломи. Издържа семейството си, работи и не се предава.

Майка му разказва за борбата на сина си: "Той е силен характер. Не му давам въобще да се отчайва. Това, че ходи на работа, просто явно му дава и някаква надежда и импулс".

Влади признава, че се надява всеки ден да оздравее. Един от възможните варианти за излекуването му е кръстосаното донорство. У нас обаче то не е прието със закон, възможно е само даряването на органи от роднини. Когато обаче имаме съвместимост с друг човек, който е жив и може да спаси нашия живот, няма законодателство, което да уреди този вид донорство.

Така или иначе българинът не е запознат с темата донорство. Д-р Марияна Симеонова, директор на Агенцията по трансплантациите коментира, че е невярна тезата, че българите не даряват. Тя смята, че просто не са информирани.

Тя потвърди, че наистина няма регламентация за кръстосаното донорство, но има напредък и вече се работи по конкретни текстове. По думите й през последните години се увеличава броят на трансплантациите, но и все повече хора събират кураж да влязат в списъците на чакащите.

През последните години спасените са над 100 души при 140 трансплантации и 85-90% успеваемост – ниво, сходно с това в Европа.

Д-р Симеонова подчерта и друг проблем. Има липса на анестезиолози, които всъщност са координатори в подобни случаи.

А докато хиляди хора чакат за животоспасяващи операции, пациентска организаци обяви, че търси 60 000 лева от фирми за паметник на донора в Южния парк.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата