Туморите на пикочния мехур са най-често срещаните злокачествени заболявания не само на пикочополовата система, но и на целия организъм. Той се нарежда на четвърто място след всички неоплазми при мъжете след рака на простата, белия дроб и дебелото черво. По-често се среща сред мъжете и във възраста между 60 – 65 години. Наблюдава се различие в честотата на заболяването съобразно расова принадлежност и географско местоположение. По-висока честота се наблюдава сред бялата раса и високо развитите индустриални страни. Най-ниска е заболяемостта сред Азиатските страни.
1. Какви са туморите на пикочния мехур и колко често се срещат?
- Папилом – от нормален преходноклетъчен епител – по-малко от 2%;
- Преходноклетъчен карцином – 90%, екзофитен, папиларен;
- Аденокарцином – 1%;
- Сквамозноклетъчен карцином - 5-10%.
2. Какви са рисковите фактори за развитието на рак на пикочния мехур?
Рисковите фактори са няколко:
- Тютюнопушенето е водещ рисков фактор. Карциногените, съдържащи се в тютюневия дим, проникват в кръвта чрез белите дробове, след което се филтрират през бъбреците и се отделят в урината в пикочния мехур. Заболяемостта от тумори на пикочния мехур сред пушачите е 4 пъти по-висока в сравнени с тази при непушачите.
- Работа в среда с химически вредности. Сред тези вредности са ароматни амини, бензидин, бетанафтиламин, използвани в бояджийството. Рискови са и производствата в каучуковата, петролна, кожарска и текстилна промишленост. Комбинирането на професионални вредности и тютюнопушене значително увеличава риска.
- Цитостатици. Завишена заболяемост от тумори на пикочния мехур се наблюдава сред лекуваните с цитостатика Cyclophosphamid и изложените на радиация.