Болестта на Паркинсон е много вероятно да се развива в резултат на енергиен дефицит на клетъчно ниво, става ясно от новополучени резултати на изследователски екип от Университета на Монреал. Подобни необичайни екстремни потребности от енергия на невроните, отговарящи за регулиране на движенията, води до изтощаването им, се пише в статия на journal Current Biology.
Изследването е на Луи-Ерик Трюдо, професор по фармакология и невро науки, който през последните 17 години изучава области в мозъка, свързани с болестта на Паркинсон, шизофрения и наркотична зависимост.
При болестта на Паркинсон се получава отмиране на мозъчни клетки в т.нар. „черно вещество“ (субстанция нигра), структура, намираща се в средния мозък. Функция на тези клетки обаче е да синтезират допамин, невротрансмитер, с чиято помощ се регулират движенията, емоциите и др.
При спад на нивата допамин се проявяват признаци, които насочват за невродегенеративното заболяване. Такива са тремор, забавени движения, скованост, постепенна загуба на способността за равновесие, оттам и влошаване на походката, речта. Впоследствие се засяга въобще качеството на живот.