Дори и симптомите на депресия да не са очевидни при майката, това крие риск от развитието на поведенчески и емоционални проблеми при децата ѝ, категорични са от Френския национален институт за здравни и медицински изследвания в Париж. При децата се отчитат хиперактивност, дефицит на вниманието, проблеми в отношенията с останалите, връстници и възрастни, в това число и близки, до склонност към антисоциални прояви.
Изследването на Жудит ван дер Ваерден за първи път разглежда връзката между състоянието на майката и поведението и емоционалното здраве при децата ѝ. Досега се е изучавала само връзката депресия при майката – здравословни проблеми при децата. Изследователката събира наблюдения не само в случаи на поставена диагноза за депресия при майката, но дори и при по-слабо проявявани признаци, като меланхолията например. Проучването ѝ включва 1100 майки и техните деца, като наблюдението им започва от бременността до навършване на 5-годишна възраст на децата. Проследява се емоционалното здраве на жените и емоционалното развитие и социални умения при децата.
Числото на майките с емоционални проблеми далеч не е малко и дори „меката форма“ на депресивни прояви има негативен ефект върху самочувствието на детето и поведението му, констатират от екипа ѝ.