Доказателство за връзката между астмата в детска възраст и тютюнопушенето в предишни поколения разкрива ново изследване на скандинавски учени. То е било представено тази седмица в рамките на международния конгрес на Европейското дружество по респираторни заболявания в Амстердам, Холандия.
Според специалистите жените, които са били активни или пасивни пушачки през бременността и кърмаческия период, могат да увредят здравето не само на собствените си деца, но и на внуците си. В такива случаи рискът от развитие на дихателно заболяване още в най-ранна възраст нараства с 10 - 22%, дори ако майката на детето се е въздържала от вредния навик.
Излагането на тютюнев дим през бременността повлиява на активността на гените на растящия плод – процес, известен като епигенетична модификация. Става все по-очевидно обаче, че тези промени могат да бъдат предадени на следващите поколения.
Според д-р Каролин Лодж, съавтор на изследването и научен сътрудник в университета в Мелбърн, Австралия, това откритие показва необходимостта от засилена национална политика за борба с цигарите.