Фурункулоза на вулвата
Фурункулозата е гноен възпалителен процес на космения фоликул. Инфекцията се причинява от бактерии, като най-честият причинител е Staphylococcus aureus.
Развитието на заболяването се благоприятства от микротравми в областта, протриване на кожата, замърсяване, диабет. Напоследък фурункулозата зачестява поради модната тенденция за цялостна епилация на космите на вулвата.
Инфекциозният процес е ограничен. Бактериите попадат в космените фоликули и причиняват гнойно възпаление с централна некроза, наречена "жило". "Жилото" съдържа умъртвена тъкан на косъма. Кожата около огнището е зачервена и оточна. Ако възпалението обхване множество съседни космени фоликули, разпространи се по-дълбоко и абсцедира, се нарича карбункул.
Най-често жената се оплаква от новопоявила се подутина във вулварната област. Болката е локализирана и с пулсиращ характер, засилваща се при докосване. Кожата около възпалената кожа е зачервена.
Лечението на фурункулозата се състои в прилагането на средства, засилващи "узряването" на възпалението – компреси с ихтиол. Отделянето на "жилото" води до оздравяване. По-големите фурункули подлежат на антибиотично лечение. При липсата на ефект от тази терапия се пристъпва към хирургична обработка.