В условията на съвременното общество и изключително напредналите методи на лечение загубата на здрави зъби е немислима. За съжаление все още огромна част на отпадналите зъби се дължи на пародонталните заболявания и тяхното неразпознаване от пациента и често недостатъчното му съдействие спомагат за поддържането на тази статистика.
Миналата седмица говорихме за пародонтита и изяснихме, че той представлява хронично, възпалително-деструктивно заболяване на тъканите на зъбодържащия апарат, което се причинява от денталната плака. Днес ще изясним формите, под които той се среща, както и неговата терапия.
1.Видове пародонтит
Пародонтитът може да засегне само отделни зъби (до 30% от зъбите в съзъбието) – тогава той се нарича локализиран, a ако обхваща повечето зъби, пародонтитът е генерализиран. По тежест пародонтитът се дели на лек, умерен и тежък.
По протичане пародонтитът условно се дели на хроничен и агресивен. Хроничният пародонтит е типичен за по-възрастни хора, неговата етиологият е свързана с денталния микробен биофилм и тежестта му съответства на количеството плака и зъбен камък. При хроничния пародонтит прогресията при липса на терапия е бавна.
Агресивните пародонтити се делят на локализирани и генерализирани пародонтити с ранно начало или ювенилни – това означава, че тяхното начало е преди 35-годишна възраст (при някои форми дори преди пубертета). Всички тези форми могат да бъдат и бързопрогресиращи – при тях се обръща внимание на по-високата скорост, с която се развива заболяването.
Агресивните пародонтити се характеризират с голяма загуба на кост в ранна възраст, свързано с по-високи нива на определени микроорганизми, както и на податливост на организма. Възможно е бързо стопяване на костта и загуба на зъби още в млада възраст. Наблюдава се и фамилна обремененост, както и повишен риск при тютюнопушене.