Всеки пушач е наясно с вредата от цигарите и прави ежедневно този избор лично за себе си. Но, палейки поредната цигара, може би не си дава сметка за страничното въздействие на лошия си навик – към детето, което ще „копира“ неговото поведение.
Освен че е изложен на вредите от пасивното пушене, два пъти по-висок е рискът за всеки тийнейджър да се превърне в страстен пушач, ако някой от родителите му е зависим от никотина. Най-застрашени се оказват дъщерите на жените пушачки. Това са изводите от изследване на Медицинския център на Колумбийския университет, публикувано в American Journal of Public Health. Повечето пушачи са запалили цигара за първи път в юношеска възраст и учените твърдят, че много често това е било повлияно именно от вредните навици на техните майки и бащи. За да предпазим децата си от никотиновата зависимост, трябва да положим усилия да прекъснем тази верига, съветват лекарите.
Изследването е проучило навиците на 35 000 семейства – едва 13 % от тийнейджърите на родители непушачи са пушили поне веднъж, докато сред децата на любителите на никотина, 38 % са посегнали към цигарите.
И ако животът и здравето на детето ви не е достатъчна причина да кажете сбогом завинаги на цигарите, ето още няколко факти, които е добре да имате предвид.