Първи декември е Световен ден за борбата със СПИН. Какво се случва, откакто се регистрира първият случай на ХИВ?
78 млн. души са регистрирани в света, а 39 млн. са починали. През 2013г. по данни на програмата на ООН за борба с ХИВ/СПИН 2,1 млн. души са новорегистрирани с ХИВ, което представлява 38% намаляване в сравнение с 2001 г., когато са били 3,4 млн. души.
Това припомни д-р Мария Замфирова от дирекция "Превенция и контрол на СПИН, туберкулоза и ППИ" към Министреството на здравеопазването в ефира на Bulgaria ON AIR.
"Проблемите на хората, които са засегнати от тези болести у нас, са от чисто бюрократично естество", заяви пък Милен Чавров от Фондация "Надежда срещу СПИН".
По думите му дори и да се продължи програмата за финансиране на Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария това няма да реши принципните проблеми, които са заложени.
Хората с ХИВ вируса у нас живеят трудно, подчерта Чавров.
"Министерство на здравеопазването осигурява диагностиката на СПИН, което не означава, че когато Глобалният фонд спре парите, ще спре и диагностиката. Това не е вярно. По националната програма се осигуряват достатъчно количество диагностикуми за ХИВ - за първоначална диагностика и за мониторинг на терапията. Всеки, който иска да отиде да се изследва, може да го направи безплатно. Лечението е безплатно - то е осигурено от министреството. За 2016 г. се предвиждат 16 млн. лева за лечение на пациенти с ХИВ/СПИН. Лекарствата са осигурени", добави д-р Замфирова.
Според нея лечението на болните е ефективно. По думите й има пациенти, които от 20-25 години са на лечение в добро състояние с възможност да работят и да се грижат за семействата си, стига да се лекуват редовно.
На въпрос дали има диагностикуми за вирусен товар в Националната потвърдителна лаборатория по ХИВ Чавров и д-р Замфирова отговориха различно.
Чавров твърди, че през последните три години той не е бил наличен.
"През последните три години не е бил наличен основният тест, без който лечението се провежда на сляпо и не е ясно дали има смисъл от него. Дават се едни медикаменти, но не е ясно дали има смисъл от тях." - поясни Чавров.
Д-р Замфирова обаче е на друго мнение. "В Националната референтна лаборатория има диагностикуми за вирусен товар. Има, имало и ще има", подчерта тя.
Чуйте целия разговор във видеото на Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.