Реформата в здравеопазването води до конфликт между болниците, смята Андрей Марков, заместник-председател на Българска болнична асоциация. Контролът при разплащането с болниците трябва задължително да се обвърже с допълнителните здравни пакети. В противен случай няма да има положителен ефект за пациентите, обясни той пред телевизия Bulgaria ON AIR.
"Конфликтът в момента е в отношенията лекар-пациент", коментира Марков и допълни, че според него конфликтът се заражда в начина, по който са изготвени и приети от НЗОК медицинските стандарти по отделните специалности.
Причината е, че тези стандарти се пишат от специалисти, които се основават на своята практика в големите болници, с огромната база и възможности и те не могат да се прилагат за малките, по-бедни болници.
Според него тук има конфликти и между големи и малки болници, между тези с различен характер на собственост. Причината е, че НЗОК "механично пренася стандарти" към болниците. "Това обрича на дефицит малките болници, които не могат да отговорят на тези стандарти", смята Марков.
По думите на председателя на Националното сдружение на общинските болници д-р Неделчо Тотев промените в здравеопазването ще затруднят достъпа в общинските болници по две основни специалности - неврология и акушерство и гинекология.
Тези специалности отиват на второ ниво и "бедните болници" предпочитат да покриват заболявания на "първо ниво", поясни д-р Тотев.
Той смята, че конфликт между частните и общинските болници няма, защото се обслужват различни пациентите като социален статут.
Целият разговор чуйте във видеото на Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.