В България 40 процента от диабетиците не знаят, че имат диабет, просто защото не са се изследвали, каза в Пловдив професор Ана-Мария Борисова - председател на българското дружество по ендокринология.
Данните бяха изнесени на започналия днес в града Осми конгрес по ендокринология, в който участват над 300 специалисти от цялата страна.
Според Професор Борисова от диабет страдат 8,3 процента от населението на България.
Ендокринологичното дружество ще трябва през следващите години да работи за създаване на скрийнингови програми за ранно откриване на диагнозата "захарен диабет" особено сред хората на възраст над 45 години и над 60 години, допълни Борисова.
При хората над 45-годишна възраст рискът от заболяване от диабет нараства шесткратно в сравнение с по-младите.
Сред пациентите над 60 години рискът за жените е 28 пъти по-голям, а за мъжете - 10 пъти. Диабетът води до сърдечно-съдови и мозъчни заболявания, което е изключително опасно, особено за здравето и живота на тези 40 процента от пациентите, които не знаят, че боледуват от захарна болест, алармира професор Борисова.
Тя подчерта, че правилната здравна политика е профилактиката и ранното откриване на болестта.
8 процента от населението на страната пък страда от остеопороза, а 32 процента от жените на възраст над 50 години страдат от намалена костна плътност – остеопения, каза още тя.
Това вече е социален проблем, защото води до фрактури, които инвалидизират хората, а в 20 процента в случаите на счупване на шийка на бедро изходът е фатален.
Някои от пациентите дори развиват психически депресии, тъй като по време на лечението си прекарват на легло по една година.
В момента няма клинична пътека на Здравната каса за лечение на остеопороза.
Пускането й предстои, но то ще бъде с тежки рестрикции и малко пациенти ще могат да се възползват от нея.
В момента ендокринологичното дружество лекува по своя програма 1000 пациенти и по програма за реимбурсация с 25 процента на един от медикаментите.
Намираме се в тежка и дълга реформа на здравеопазването, която не бих казала, че е успешна досега. Тя не е нито в полза на населението, нито в полза на лекарите, допълни професор Ана-Мария Борисова.