Проф. д-р Иван Стайков е завършил медицина в МУ-София през 1988 година. В периода 1991 - 2006 г. работи в Клиника по неврология - нервно-интензивно отделение при УМБАЛ “Царица Йоанна”. От 2006 г. до момента проф. Стайков е началник Клиника по Неврология към МБАЛ “Токуда Болница София”.
Проф. Стайков, колко важен е сънят за нашето здраве? Какво се случва в организма по време на сън?
Медицината на съня е била пренебрегвана много дълго време. Тя е ново направление в областта и не е толкова позната, особено в България.
Сънят е изключително важен за здравето. Всъщност, ние прекарваме около 1/3 - 1/4 от живота си в сън, което е около 30%. По време на сън се случват множество процеси, които могат да доведат до влошаване на здравето в краткосрочен и дългосрочен аспект.
От колко часа сън се нуждаем, за да сме здрави? И какво означава „качествен сън“?
Нуждата от сън е доста индивидуална, но все пак има и параметри относно количеството, които гарантират добро здраве. При хората, които са между 30 и 60 години, за норма се счита между 6 и 8 часа. Колкото повече остаряваме, толкова повече нуждата от сън намалява. При децата тя е най-голяма. При новородените е нормално 16 часа от денонощието да преминават в сън, докато за хората, които са навлезли вече в 9-та декада от живота си, сънят под 6 часа е достатъчен.
Регистрирането на съня се измерва със специална апаратура, „полисомнография“. Това е т. нар. полисомнографски запис, който се провежда нощно време. Необходими са около 6 до 8 часа запис.
Изследването по време на сън регистрира множество показатели. Сред тях са бързите очни движения, движенията на мускулатурата, както и степента на нейната отпуснатост, насищането на кислород в кръвта по време на сън, дихателните движения на гръдния кош и корема. Прави се електроенцефалографски запис, който позволява да видим различните стадии на съня.
За качествен сън приемаме този, при който човек сутрин се чувства отпочинал, бодър през деня и липса на дневна сънливост.