Артрозната болест, популярна в ежедневието като шипове, напоследък засяга все по-млади пациенти заради обездвижването зад компютрите. Това сочат наблюденията на д-р Алекси Каров, директор на Специализираната болница по рехабилитация в Баните, област Смолян.
Престоят във виртуалните социални мрежи с мишка в ръка се отразява като снижаване на възрастовата граница на случаите на артроза, коментира лекарят пред БТА.
Санаториумът в Баните е сред най-търсените балнеоложки центрове в страната заради лечебните свойства на водата при заболявания на опорно-двигателния апарат, периферната нервна система, стомашно-чревния тракт, кожни болести или отравяне със соли на тежки метали.
Водата в Баните е известна и с противорадиационното си действие, което се дължи на концентрацията на флуор.
В санаториума в родопското село през последните години се възстановяват и пациенти с артрозна болест около 18-20 г., а шиповете им са издайник за дългите часове с компютъра.
Липсата на движение довежда до шипове дори в младежка възраст, най-често в колянната става. За ошипяването на лакътя причината може да се търси и в еднообразната позиция с мишка в ръка.
Хроничното натоварване на дадена става също води до шипове, при хамалите - на гръбначния стълб, при паркетаджиите - на лактите, при футболистите - на колянна става, поясняват специалистите.
Специфичният климат и минералната вода привличат и чужди туристи в Баните
В местния санаториум пристигат също и чуждестранни туристи, главно български изселници от Турция и съседи от Северна Гърция. Като характерна черта за балканските нрави се забелязва, че хората най-често идват в напреднала фаза на болестта и много рядко за профилактика, отбелязват специалистите.
Медиците в Специализираната болница препоръчват пациентите да потърсят помощта на балнеологията още в началото на симптомите, когато възстановяването и лечението е по-ефикасно.
Сред успешните случаи в санаториума са болни, дошли на инвалидни колички и проходили отново след процедурите с топлата минерална вода. Рехабилитацията във вода раздвижва пациенти с инсулти, пареза, парализа, хипотрофия на мускулатурата.
Във водата движението става по-лесно и след 10-20-100 повторения във ваната, болният започва да движи ръката си и в живота.
Жителите на Баните обясняват това с находището на минерална вода и специфичния климат. В самото село мъгла почти не пада, а мъгливите дни по билата наоколо са най-много десетина годишно.
Залежите от топла минерална вода са във вид на подземно езеро на дълбочина 435 м. Санаториумът се захранва с вода от единия от сондажите, а капацитетът за експлоатация на находището е значително по-голям от сегашния дебит от 500 л/мин.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.