Нарушенията в REM-фазата на съня се свързват с хронично безсъние. Тази фаза се характеризира с бързо движение на очите и по време на нея се случва сънуването.
По време на ново проучване изследователите свързват нарушения сън в този етап от почивката през нощта и последващото безсъние с намалената способност на засегнатите да преодоляват емоционалния стрес. По този начин се повишава рискът от депресия и чувство на тревожност.
Специалистите от Холандския институт по невронауки в Амстердам поясняват, че според предишни проучвания в областта REM-фазата на съня най-вероятно има роля в регулирането на емоциите.
По-конкретно, през този период ключови хормони като серотонин, адреналин и допамин са неактивни. Това може да бъде показател, че по време на качествения сън в REM-фазата се обработва емоционалното въздействие на спомените.
Нарушение в тази част от съня може да доведе до натрупване на емоционален стрес. Така в крайна сметка се стига до порочен кръг на емоционална възбуда, която причинява безсъние, водещо отново до възбуда и отново последваща липса на сън.
Повече за връзката между безсънието и депресията може да научите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.