Австралийски учени доказаха, че облъчването с ултравиолетови лъчи – например, слънчевите бани на плажа, помага за излекуване от бронхиална астма. Сега специалистите търсят точното количество на облъчването, което помага за излекуване от астма, но пък да не предизвиква рак на кожата, предаде Газета Ру.
Австралийски учени откриха нов метод за борба с редица хронични заболявания и на първо място – бронхиалната астма.
Сътрудниците в Telethon Institute for Child Health Research в австралийския град Перт установиха, че дозираното облъчване с ултравиолетови лъчи (печене на слънце, например), може съществено да намали проявлението на астмата.
Екип изследователи изучили влиянието на ултравиолетовите лъчи върху развитието на подобните на астма явления (като възпаление на дихателните пътища и белите дробове) при мишките.
При експериментите те са установили, че облъчването с ултравиолетови лъчи за 15-30 минути значително понижава интензивността на подобните на астма реакции.
Професор Прю Харт, оглавяващ работната група, казва, че контролираното ултравиолетово излъчване значително понижава скоростта на развитието, скоростта на проявление и тежестта на подобните на астма явления при мишките.
„Ние продължаваме да работим над механизмите на това явление, за да разработим способи за профилактика и лечение на астмата. Макар и да отчитаме големия риск от развитие на рак на кожата заради честото излагане на слънце, ние сме длъжни да отделим най-полезната част от целия спектър на ултравиолетовото излъчване за безопасна и ефективна терапия на бронхиалната астма“ - каза професор Харт.
Според учените, пълното завършване на работата по изследване на влиянието на ултравиолетовите лъчи върху бронхиалната астма ще им отнеме още няколко години.