Жлъчният мехур представлява торбичка, която е изпълнена с течност, жлъчка. Основната му функция е да съхранява жлъчката, образувана в черния дроб. Чрез жлъчката се смилат и резорбират мазнините, приети с храната. Тя съдържа вода, жлъчни киселини, жлъчни пигменти (като билирубин и биливердин), холестерол и слуз. Жлъчнокаменната болест е нарушение в обмяната на холестерола и жлъчните киселини.
Камъните представляват твърда материя, която се образува в жлъчния мехур или жлъчните пътища. Това заболяване е едно от най-често срещаните в гастроентерологията, като е основно при жени и то на възраст между 40 и 60 години. Мъжете боледуват по-рядко, по-късно, но и с по-чести усложнения. Има три вида жлъчни камъни: холестеролови, които са жълто-зелени на цвят и представляват около 80% от камъните, пигментни камъни - малки или по-големи, съдържащи основно билирубин и третият вид са смесените, които съдържат 30-70 % холестерол.
При нормални условия жлъчката е в разтворено състояние, като двигателната активност на мехура осигурява пълното размесване на основните съставки на жлъчния сок. За да се образуват холестеролови камъни, е необходимо да се мине през три етапа: първо, повишено насищане на жлъчката с холестерол; второ, образуване на миркокристали от излишния холестерол и трето, формиране на ядро, около което се групират кристалите и нарастват жлъчните камъни.
Още за камъните в жлъчния мехур може да научите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.