Сериозен дефицит на лични лекари в България разкри приетата от правителството Национална здравна карта. Според нея най-малко 4886 общопрактикуващи медици са необходими, за да се гарантира достъпът на населението да медицински услуги. Според документа, у нас трябва да се въведе евростандартът - 1 личен лекар на 1500 души население. Така недостигът се оказва над 470 джипита, пише "Стандарт".
В НЗК е определен и необходимият минимален брой лекари в специализирана извънболнична медицинска помощ по области.
За определени специалности в градовете, в които има високо ниво на търсене на медицинска помощ, като София, Пловдив и Варна е определен по-висок коригиращ коефициент за покриване на нуждите на населението на регионално и национално ниво.
Общият брой на необходимите лекари в извънболничната помощ е над 11 000, а на лекари по дентална медицина - 9119. Броят на медицинските сестри пък трябва да е поне 10 805.
Потребности от лекари и зъболекари специалисти надвишават наличните човешки ресурси по области и региони. На 1000 души население се падат 4,9 легла за активно лечение. Анализът на съществуващите легла по видове медицински дейности е установил недостиг на педиатрични и излишък на терапевтични и хирургични легла.
За пръв път с НЗК се въвежда механизъм за планиране на потребностите от високотехнологични методи за диагностика и лечение и свързаната с тях медицинска апаратура. Разработена е карта на системата за спешна медицинска помощ, съдържаща броя и местоположението на структурите й. Картата на спешната помощ определя и потребност от създаване на 17 "изнесени екипа" в районите със затруднен достъп на населението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.