Нашата усмивка е продукт на хиляди години еволюция. Характерното за нея е, че се сменят две съзъбия – временно (млечно) и постоянно. Заради това човешкото съзъбие се нарича дифиодонтно – с две съзъбия. Друга негова характеристика е, че е хетерогенно – има различни зъбни групи. При временните зъби това са групите на резците, кучешките и кътниците (моларите). В постоянното съзъбие се добавя още една група – тази на предкътниците (премоларите).
В индивидуалното развитие се различават три периода в оформянето на зъбните редици:
1. Временно съзъбие
Неговото оформяне започва с пробива на първия резец – обикновено долния централен резец. Пробивът на всички централни резци става в 6.-8. месец. Следват страничните резци (вторите) – между 8. и 12. месец. Временните кучешки зъби пробиват в периода 12.-16. месец. Следващите зъбки, появяващи се в детската уста, са тези от групата на временните молари. Първият и вторият временни молари се появяват респективно в периодите 16.-20. и 20.-30. месец. Тези периоди са средностатистическа норма - възможни са вариации от няколко месеца.
По този начин завършва оформянето на временното съзъбие - когато детето е на 2,5-3 години. Започва периодът на стабилно временно съзъбие, което наброява двадесет зъбчета. Той продължава, докато в устата не се появи първият постоянен зъб.
Повече за детските зъбки четете на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.