Алергията представлява хиперчувствителност на организма по отношение на определен външен стимул. Тя може да се прояви по различен начин – от обрив до застрашаващо живота състояние, изискващо спешна медицинска намеса.
Последните десетилетия се характеризират с прогресивно увеличаване на дела на алергичните заболявания. Една от съвременните теории свързва това с ограничаване разпространението на инфекциозните заболявания. Това се дължи на добрата ваксинопрофилактика, антибиотичната терапия и подобрената хигиена. Особена роля се отрежда и на замърсяването на околната среда от индустрията и бита, пасивното и активно тютюнопушене, вирусните респираторни заболявания, затлъстяването.
Можем ли да разберем дали детето ни е застрашено от развитие на алергично заболяване?
Не съществува благонадежден маркер, чрез който да се установи какъв е рискът за развитие на алергия при децата. Поради тази причина най-често се използва данните от фамилната история. Така например се приема, че „рискови” деца са тези, при които поне един от двамата родители има установен алергичен терен. Това обаче не е особено чувствителен маркер, тъй като при 64% от децата с алегично заболяване такова фамилно предразположение не е установено.
Повече за алергията в детска възраст четете на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.