Има стотици книги, които се публикуват всяка година, за да учат родителите как да накарат децата да правят каквото искат, как да управляват поведението им чрез вменяване на вина, срам, поучаване, страх от наказания, или обещания за награди. В последните години подходите са по-меки и включват обясняване на последствията, отделяне на детето, за да размисли над поведението си, които като цяло звучат по-позитивно, но крайната цел е една – да се контролира поведението на детето.
Повечето родители които са изпробвали тези техники, откриват че не са много ефективни. Въпреки, че понякога се постига желаното поведение и се намалява конфликта за малко, резултатите обикновено са краткосрочни и с висока цена. Колкото повече родителите се опитват да управляват поведението на децата, като налагат правила, обясняват за последствията, мотивират с награди, толкова повече има конфликти, викане, тръшкане на врати, сълзи и др. Много родители споделят, че им е трудно с такива техники, защото са против техните родителски инстинкти, тъй като искат да имат близки и топли отношения с децата си.
Каква е алтернативата? Добрата новина е, че не трябва да се мисли как да се промени поведението на децата и как да се управляват по-добре, за да се намалят конфликтите. По-ефективно е да се търси посрещане на потребностите на децата и на родителите, както в краткосрочен план, така и в дългосрочен. Единственото поведение, което можете да промените, е вашето собствено. Когато родителя промени своето поведението, детето също се променя.