Д-р Цветелина Дучева е завършила Факултета по дентална Медицина на Медицинския университет в София. Управител е на Дентална клиника „Д-р Петър Дучев“ – клиника по имплантология и детска дентална медицина.
- Д-р Дучева, често срещан проблем ли е кариесът при българчетата днес?
За съжаление, статистиката от последните години е стряскаща по отношение на детското дентално здраве.
Когато говорим за зъбен кариес, е нужно да спомена, че това е най-широко разпространеното инфекциозно заболяване, което засяга 2/3 от популацията на земята, без значение от социалния статус или възраст на пациентите. Основният причинител е Streptococcus Mutans - микроорганизъм, който продуцира голямо количество киселини при преработката на въглехидратите, полепва много здраво по зъбните повърхности и може да се предава чрез слюнката от родител на дете.
Според последните проучвания у нас 45% деца между 2 и 5 години имат кариес на временните зъби, над 80% от децата над 6-годишна възраст у нас са засегнати от кариес, а децата на 12 години имат средно между 4,3 и 7 кариозни зъби.
- На какво според Вас се дължи този факт?
Една от основните причини е недостатъчната орална хигиена на децата във всички възрасти, липсата на хранителна профилактика и контрол върху въглехидратния прием, ранното въвеждане на захар в детското меню.
Много от родителите пренебрегват необходимостта от редовни профилактични прегледи и лечение на временните детски зъби с оправданието, че те са временни и нямат отношение към здравето и благосъстоянието на децата им. Това е заблуда, която не отчита рисковете и последствията от появата на кариеса в ранното детство и отражението му върху здравето на децата в следващите години на растеж и развитие.
Цялото интервю с д-р Цветелина Дучева може да намерите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.