Вадислава Цолова е юрист и икономист. Майка е на дете с аутизъм и е учредител е на Фондация „Стъпка за невидимите деца на България”. Тя е един от хората у нас, които първи заговарят открито за аутизма, като до ден днешен е ангажирана с различни каузи и събития, както и със законодателни промени, които са в помощ на децата аутисти. Председател е на сдружение „Аутизъм днес”.
Преди дни стана ясно, че Центърът по приложен и поведенчески анализ на деца с аутизъм в столичния квартал „Горубляне” е пред затваряне, заради сериозни финансови затруднения. За да продължи центърът да съществува, Фондация „Стъпка за невидимите деца на България”, Сдружение”Тацитус” и Сдружение „Аутизъм днес” стартираха дарителска кампания.
- Г-жо Цолова, каква е ситуацията с Центъра по приложен и поведенчески анализ на деца с аутизъм в София?
Съществуването на Център по приложен поведенчески анализ за деца с аутизъм в България, е сбъдната мечта на няколко поколения родители на деца с аутизъм в България.
Приложният поведенчески анализ е наука за човешкото поведение, която на база на научни изследвания и, която разчита на научно доказани подходи, е най-сериозната наука в световен мащаб, която модифицира поведението на деца с разстройство от аутистичния спектър към социално приемливо чрез стимули, подкрепящи желаното поведение и неподкрепящи нежеланото.
По този начин поведението на деца с аутизъм се променя от крайно неприемливо към социално приемливо, което прави възможна социализацията на децата, тъй като единственото общо между всички деца с аутистично разстройство са поведенческите проблеми и проблемното и неприемливо поведение. Създавайки повече социални умения у децата, се увеличават възможностите за тяхното включване в обществото, за тяхното приемане и намаляване на инвалидицацията им, която е факт за цялото семейство, след диагностиката.
Преди 11 години, след диагностиката на сина ми, който е във високия аутистичен спектър, започнах да чета по цяла нощ за аутизма и възможностите, които съществуват пред него, за методите, от които може да се повлияе и да има самостоятелен и достоен живот за времето, когато няма да ме има, намерих информация за приложния поведенчески анализ - ABA Applied Behavior Analysis – терапията, която в световен мащаб има най- сериозна и научно доказана стойност за промяна на поведението и качество на живот на деца с аутизъм. Започнахме да се свързваме родители от страната и да се питаме защо у нас няма приложен поведенчески анализ и защо?
До отговор стигнахме лесно - защото е изключително скъпо за България.
Цялото интервю с Владислава Цолова четете на Puls.bg