Щитовидната жлеза тежи около 50 грама и се разполага в предната част на шията, точно под ларингса (Адамовата ябълка), като има формата на пеперуда.
Двете ѝ „крила“ - левият и десният лоб на жлезата, са свързани помежду си от т.нар. провлак и обхващат трахеята. Основната функция на щитовидната жлеза е производството на два хормона – трийодотиронин (Т3) и тироксин (Т4), които са със сходна функция и съдържат йод в молекулите си.
Произходът на този така необходим за производството на хормоните йод е от храната, която човек поема. Нормално функциониращата тироидна жлеза, произвежда приблизително 80% Т4 и около 20% Т3, въпреки че Т3 е по-силно действащият от двата хормона.
Като второстепенно производство на жлезата се явява и производството на хормона калцитонин, чието действие е свързано с контрола на нивата на калция в кръвта.
Самата щитовидна жлеза, обаче, също попада под строг контрол. При необходимост от корекция на нивата на Т3 и Т4, хипоталамусът се активизира и произвежда TRH (TSH освобождаващ хормон). TRH активизира хипофизата, която от своя страна, произвежда коригирано количество от своя хормон - TSH (тироид стимулиращ хормон).