Когато се случи да въртим по цяла нощ, без да можем да заспим, не бива да бързаме и да посягаме към телефона или таблета. В тези случаи от полза може да бъде когнитивно-поведенческата терапия. Тя би мога да помогне да „настроим“ ума и тялото отново за сън.
Този метод със сигурно отнема повече време и усилия, отколкото ако просто изпием едно хапче, но той е ефективен и не носи със себе си страничните ефекти, характерни за медикаментите. Американски специалисти препоръчват терапията пред приема на медикаменти - ако от нея няма ефект, чак тогава следва да се прибегне до лекарства.
Каква е разликата между безсънна нощ и хронично безсъние?
Възрастните, които са между 18 и 60 години, се нуждаят от поне седем часа сън всяка нощ, за да се радват на добро здраве. Липсата на сън повишава риска от здравословни нарушения – от хипертония до затлъстяване, а също така и от катастрофи, вследствие на умора.
Често ни липсва сън, поради причини, свързани с начина на живот или работата. Това е различно от случаите, когато се опитваме да заспим, но не можем. Тогава става дума за хронично безсъние. Много от факторите, свързани с развитието му, се дължат на стрес или заболяване.
Между 6 и 10% от възрастните хора се сблъскват в това състояние в даден момент от живота си. Те не могат да заспят или да останат заспали за поне три нощи в рамките на една седмица за период от три месеца или повече. Безсънието е по-често срещано при по-възрастните хора и сред жените.
Когнитивно-поведенческата терапия е начин да променим начина, по който мислим и по който се държим. По отношение на безсънието е важно да се научим как да пренастроим мозъка и тялото и да се върнем към обичайните навици, свързани със съня.