Ядливите гъби принадлежат към царството на гъбите и, макар да не са растения, съдържат ценни за организма съединения.
В гъбите могат да се открият редица полезни хранителни вещества, като протеини, витамини, включително такива от B-групата, както и витамин D. В тях се намират още минералите фосфор, мед, желязо, селен, калий, както и фибри, аминокиселини и антиоксиданти.
В гъбите се съдържат постни протеини и никакви мазнини и холестерол. Този фактор, в комбинация с фибрите и наличието на някои ензими, помага за понижаване нивата на холестерола в кръвта.
Балансът между „лошия“ LDL и „добрия“ HDL холестерол е от основно значение за предотвратяване на сърдечносъдови заболявания като атеросклероза, сърдечен удар и инсулт.
Хората, които страдат от анемия, имат ниски нива на желязо в кръвта си, а в резултат на това страдат от главоболие, умора и проблеми с храносмилането. Гъбите са добър източник на желязо и над 90% от хранителната му стойност може да се усвои от организма. По този начин се стимулира образуването на червени кръвни клетки и се поддържа здравето и нормалната функция на организма.
Гъбите са с богато съдържание и на калций, който е основен елемент във формирането и укрепването на костите. Адекватният прием на калций от хранителния режим може да намали риска от развитие на състояния като остеопороза, а също така и болката в ставите.
Витамин D се намира значителлно рядко в неживотинските хранителни източници, но гъбите го съдържат. Той е важен витамин, който може да улесни усвояването и метаболизма на калция и фосфора. В гъбите могат да се намерят и тези два минерала, което ги прави полезни за консумация по всяко време.