IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Кърменето - въпроси и отговори

Какво се случва с млечните жлези?

Кърменето - въпроси и отговори

 Млечната жлеза (от лат. Glandula mamma) представлява чифтен орган, чиято основна функция е свързана с производството на кърма. Тя е изградена от жлезен паренхим, заобиколен от съединителна тъкан – строма. Паренхимът е основната функционална част на жлезата, който се състои от отделни делчета – около 15 на брой.

Всяко делче притежава собствено каналче, което се насочва към мамилата (зърното). Преди отварянето си в т.нар. млечна пора, то образува малко разширение, наречено млечен синус. Стромата е неактивната част на гръдната жлеза и е изградена от съединителна и мастна тъкан. Функцията й е главно структурна, защитна и трофична.

След раждането паренхимната част се разраства и гръдните жлези започват активно да секретират мляко. Гърдите увеличават своя обем под влияние на повишените нива на някои хормони: естроген, прогестерон, пролактин и бета-ЧХГ. 

 
Производството на майчино мляко започва в първите дни след раждането под влияние на силно повишените нива на пролактина. По време на бременността секрецията на пролактин от хипофизата се потиска от високите нива на естроген в организма. В края на бременността и след раждането нивото на естроген рязко намалява, което води до усилен синтез на пролактин и стимулиране на лактогенезата (производството на кърма).

Още за кърменето четете на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата