IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

С какво е коварна жегата? Отговорите

От какво се получава вредното въздействие на лятото върху организма ни

Източник: Reuters

Източник: Reuters

Настъпването на горещите летни дни често ни хваща неподготвени, независимо колко сме чакали лятото. Жегата ни тежи повече отколкото сме очаквали. Нещо повече, жегата може да се окаже, че застрашава здравето ни.
 
Защо трябва да сме особено внимателни, когато се излагаме на парещото слънце? За какви симптоми трябва да следим, за да не се превърне лятото от наш приятел в потенциален враг?
 
Слънчевото лъчение има няколко основни компонента. Това са ултравиолетовите лъчи, съставляващи 1% от лъчението, видимите лъчи, които са 40% и инфрачервените лъчи, които заемат 59% от общото лъчение.
 
1. Ултравиолетовите лъчи, в зависимост от дължината на вълната си, се делят на къси, средни и дълги УВ лъчи.
  • Късите ултравиолетови лъчи са с бактерицидно действие. Те обаче почти не достигат до земната повърхност.
  • На средните се дължи синтеза на витамин D в повърхностните слоеве на кожата. Имат превантивен ефект срещу развитието на рахит при децата и остеопороза при възрастните.
  • На дългите УВ лъчи се дължи еритемо-загарният ефект, който е познат на повечето хора. Той възниква обикновено след 1-3 часа и има ясно очертана граница на облъчения кожен участък. Постепенно преминава в загар – потъмняване на кожата, което се дължи на натрупването на меланин в нея. Тенът има защитно действие спрямо слънчевата радиация.
 
2. Видимите лъчи представляват онзи, специфичен за нашия зрителен анализатор, дразнител, с помощта на който ние възприемаме светлината като такава. Степента на осветеност и спектралният състав на светлината, т.е в червената, синята или друга част на спектъра, се оказва, че имат значително влияние върху мозъчната кора, като могат да я активират и съответно потиснат. Това въздействие на цветовете се използва при оформяне на интериора, за целите на промишлената естетика и други.
 
3. Инфрачервените лъчи имат предимно топлинно действие. Те се делят съответно на: 
  • Дълги инфрачервени лъчи, които имат предимно повърхностно влияние, повишавайки кожната температура; 
  • Къси инфрачервени лъчи, които предизвикват промени в дълбочина с разширяване на капилярната мрежа, увеличен приток на кръв към кожата, засилена обмяна на веществата, повишаване на телесната температура, учестяване на пулса и др.
Именно на инфрачервените лъчи се дължат и сериозно неблагоприятните ефекти на топлината – слънчев и топлинен удар.
 
Как да разпознаете и различите двете състояния можете да разберете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата