IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Вирусът А 71. Опасен ли е? Как да го различим?

През 1975 г. той причинява най-голямата епидемия у нас

Вирусът А 71. Опасен ли е? Как да го различим?

Снимка: Reuters, архив

Срещу този вирус (А 71 - бел.ред.) няма ваксина и няма специфично лечение, обяви д-р Атанас Мангъров, началник на Детската клиника по инфекциозни болести към Инфекциозна болница в София, в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR по повод ентеровирусът А 71, който се разпространява в Испания.

Той припомни, че ентеровирусът е свързан с България в миналото, защото пред 1975 г. предизвиква най-голямата епидемия в страната. За ситуацията в Испания докторът коментира, че заболяването не е често, но когато се появи може да причини сериозни проблеми.

По думите му ентеровирусите са заболявания, които причиняват т.нар. "летни грипове".

"Грипоподобните заболявания, които са най-често през топлите месеци, протичат с температура, повръщане, болки в гърлото, обриви, обезводняване и с не много силна диария", посочи той.

Медикът обясни, че е възможно заболяванията да засегнат нервната система и се получава минингит, който е като "хрема на мозъка".

"Когато нещата тръгнат накриво може да се засегне мозъчното вещество, при което, когато се засегнат центровете на дишането и сърдечната дейност, може да се стигне до смъртен изход", посочи д-р Мангъров.

От разговора стана ясно, че вирусът няма ясни показатели, различни от тези на едно банално грипоподобно разболяване. Докторът посочи, че е възможно да се стигне до крайна парализа, но парализите са обратими. "Когато се засегнат центровете на дишането и сърдечната дейност, тогава е опасно", обясни гостът.

"Няма специфично лечение - то е чисто симптоматично и генетично", категоричен е специалистът. Според него прогнозите за болестта в Испания, са благоприятни, но е и въпрос на късмет.

"Шансът вирусът да дойде у нас е малък", уточни д-р Мангъров. Той обясни, че превенцията е добра лична хигиена и избягване на контакти с други болни. "Опасност реална няма, теоретична има", каза той.

По думите му най-засегнати са активните деца до 10 г., а разпространението му става чрез фекално замърсяване и по въздушно-капков път.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата