Заболяването най-често се наблюдава при лица, които съобщават за скорошно одраскване или ухапване от котка. Засяга предимно деца, както и лица с компрометиран имунитет – например ХИВ-позитивни.
Като всяко инфекциозно заболяване, към които се числи и фелинозата, причината е болестотворен микроорганизъм. В случая става дума за грам-отрицателна пръчица – Bartonella henselae. Освен изтощената имунна система, улеснение за навлизането на бартонелата представляват различни нарушения на кожната повърхност и лигавиците – рани, травми, разкъсвания, както и различни лезии, вследствие на дерматологични заболявания.
Какви са симптомите на заболяването?
Първоначално, вследствие от навлизането на микроорганизмите в кожата, на самото място, представляващо входна врата се получава т.нар. папула – надигната овална лезия (нарича се още „първичен афект”). Постепенно тя се изменя и се изпълва с гноевидна течност, превръщайки се в пустула. След няколко дни повърхността на пустулата се разкъсва и на нейно място остава малка язва в кожата. Възможно е този първичен афект да не бъде забелязан, като известно време след появата му общото състояние се влошава. Засегнатото лице чувства отпадналост, температурата на тялото също се покачва, като е възможно да достигне стойности от 39-40 градуса. Възможно е да се усещат болки по ставите и мускулите, както и да е на лице главоболие.