Центърът за спешна медицинска помощ в София се нуждае от 105 лекари и 50-60 медицински сестри, обяви директорът на центъра д-р Георги Гелев.
В момента там работят 942 души, като администрацията е 34 човека, обясни Гелев. До 500 повиквания за 1 денонощие постъпват в центъра за близо 2,5 млн. души в столицата и областта. На смяна работят около 40 медицински екипа.
От началото на годината до 20 юни е имало 71 хиляди повиквания и 18 170 болни са били хоспитализирани, като от тях 1361 са в частни болници. Справката, която изисква министърът на здравеопазването Петър Москов, ще бъде направена в близките дни, обеща той.
Досега са проверени 676 случая на хоспитализирани в частни болници, които не са били най-близо до мястото на инцидента, уточни д- р Гелев.
Той посочи, че има наказани служители на центъра и даде пример за хоспитализирани болни в "Сити Клиник", като Гелев посочи, че става дума за пациенти от Ботунец, за които това лечебно заведение не е най-близкото.
Най-много кардиологични случаи има насочени към Националната кардиологична болница, "Св.Екатерина", "Св.Анна", "Пирогов" и след тях се нареждат частните болници.
По отношение на заплащането на работещите в центъра д-р Гелев каза, че в администрацията не е имало увеличение на заплатите от времето, когато министър на здравеопазването е била Таня Андреева.
"Сега се увеличи заплатата на четирима, работещи в администрацията - от 1000 лв. на 1300 лв. Начинаещият лекар при нас получава основна заплата над 1000 лв., на следващата година тя се увеличава на 1370 лв", пресметна още той.
По думите му сумарното увеличение от 2014 год. досега на лекарските заплати е с 80 на сто.
По отношение на увеличението на заплатата на работещия в архивохранилището, беше посочено, че след увеличението заплатата му е станала малко над 800 лв., а тази на юриста - 1300 лв.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.