Сънят има основна роля за цялостното здраве, а някои изследователи стигат толкова далеч в твърденията си, че го нареждат по важност дори и преди храната.
Има редица фактори, които допринасят за развитието на инсомния, в това число стрес и прекомерна консумация на алкохол. В данните на ново проучване се предполага, че травма в детството също могат да бъдат сред причините за безсъние.
Въпреки че основните причини за състоянието са неизвестни, от Националната фондация за сън съобщават, че психологически и физиологически проблеми, злоупотреба с наркотични вещества и нездравословни навици, свързани със съня, допринасят за развитието му.
Инсомнията често върви ръка за ръка с психични разстройства, като тревожност и депресия. Те допълнително затрудняват излизането от омагьосания кръг.
Изследователският екип стига до тези заключения след събирането на данни за навиците на сън и преживяванията в детска възраст на 1700 души, които са на възраст между 22 и 60 години.
Участниците попълват въпросник, на базата на който се оценява естеството, тежестта и влиянието на инсомнията сред участниците.
От анализа на резултатите става ясно, че хората, които са били жертва на насилие като деца, преживели са развод на родителите, депресия или тревожност, са по-склонни да страдат от умерена до тежка инсомния. С най-тежка изява на симптомите на състоянието се свърза загуба на родител.
От данните на различни изследвания става ясно, че продължителното недоспиване повишава риска от развитие на сърдечно и бъбречно заболяване, хипертония, диабет, инсулт и дори затлъстяване.